Koorist

Organisatsioon

Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor MTÜ
Juhatuse esimees/koori president Meelis Liivak 50 28 649 aktiaml[ät]gmail.com
Juhatuse liige Meelis Surva 50 51 784 meelis.surva[ät]nordecon.com
Juhatuse liige Tarmo Karotam 50 89 044 tarmo.karotam[ät]gmail.com
Juhatuse liige Martin Siimer 56 577 687 martin.siimer[ät]tallinnlv.ee
Juhatuse liige Jan Lakspere 51 67 296 jan.lakspere[ät]mail.ee
Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor
Koorivanem Meelis Surva 50 51 784 meelis.surva[ät]nordecon.com
Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoori Seeniorkoor
Koorivanem Andres Aruvald 50 91 978 andres.aruvald[ät]gmail.com

Koori liikmed

Nimekiri on uuendamisel…

I tenor

 1. Andres Aruvald
 2. Tarmo Karotam
 3. Sulev Lepp
 4. Lauri Linntamm
 5. Uno Muiste
 6. Enn-Aare Mänd
 7. Jaan Ots
 8. Harald Põldemaa
 9. Raivo Reigam
 10. Martin Siimer
 11. Raul-Roman Tavast

II tenor

 1. Ando Kangur
 2. Arvi Karotam
 3. Marko Karotam
 4. Veiko Koiksaar
 5. Tõnis Muller
 6. Mati Möller
 7. Endel Piirsoo
 8. Eino Poolgas
 9. Priit Raimla
 10. Aarne Rentik
 11. Meelis Surva
 12. Martin Torma
 13. Urmas Tsahkna
 14. Heldur Tuulemäe
 15. Peep Uustani
 16. Rein Vaikmäe
 17. Martin Viirand

Bariton

 1. Boris Gordon
 2. Raivo Juga
 3. Andres Kungla
 4. Jan Lakspere
 5. Meelis Liivak
 6. Harry Männik
 7. K. Jaak Roosaare
 8. Mati Saks
 9. Peep Salum
 10. Lemmik-Jaak Sirk
 11. Margus Tammpere
 12. Mati Tartu
 13. Jüri Trei
 14. Heiki Valgmäe

Bass

 1. Mati Arus
 2. Indrek Elken
 3. Eugen Himma
 4. Ivar Meier
 5. Enn Pakri
 6. Martin Pärnak
 7. Vahur Randveer

Kes me oleme

Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor (ETAM) on Tallinnas tegutsev akadeemilise taustaga laulumeeste ühendus, kelle meelistegevuseks on koorilaul ja eesmärgiks Eesti meestelaulukultuuri edendamine.

Kooriliikmed

ETAM koosneb tegelikult kahest koorist: kontsertkoorist ja alates 2009. aasta sügisest ka seeniorkoorist. Pärast rohkem kui poolt sajandit laulmist on rivis veel ka kuus koori asutajaliiget. Täna on koori noorim laulja 20-aastane, vanim 87-ne. Meil on laulmas diplomaat, EMLS president, riigiameti tippjuht, ettevõtjad, ülikoolide õppejõud, eri elualade tippspetsialistid ja muidu toredad inimesed.

ETAM auliikmeteks on: Johan Eichfeldt, Arvo Ratassepp, Enno Soonurm, Veljo Tormis, Kuno Areng, Ants Soots, Heino Ross ja Raul-Roman Tavast, kellel kõigil on suured teened koori ees.

Juhid

Koori esimeseks peadirigendiks oli Arvo Ratassepp. Temal, nagu ka dirigent Andrus Siimonil, oli käes kaks suurt koori: peale ETAMi ka Eesti Teaduste Akadeemia Naiskoor (ETAN). Poole sajandi jooksul on meie ees seisnud Arvo Ratassepp, Kuno Areng, Peeter Peerens (sen), Ants Soots, Hirvo Surva, Lauri Sirp, Andrus Siimon, Anne Dorbek, Jaanus Kann ja Igor Nikiforov.

Täna on meie koorielu uue lehekülje avanud Andrus Siimon peadirigendina ja Igor Nikiforov dirigendina. Mõlemad  on  RAM kontsertmeistrid ja lauljad. Nad on ka Eesti Teaduste Akadeemia Naiskoori dirigentideks.

Koori president on Meelis Liivak.

Ajalugu

Möödunud sajandi keskpaik oli Eesti meeskooride kuldaeg. Tallinnas tegutses oma pool tosinat tugevat meeskoori, kelle liikmete arv igas lähenes sajale. Sellel laineharjal sündis ka Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor (ETAM), algse nimega Teaduste Akadeemia Meeskoor (TAM). Uue koori loomise mõte tekkis põhiliselt TPI meeskoori vilistlaste kokkutulekul. Või nagu kirjutab koori esimene esimees Enno Soonurm: “Olime noored mehed, hääled korras, kahju oli jälle lahku minna.”

Algatusrühm hakkas koos käima, nõu saamiseks pöörduti prof. Gustav Ernesaksa poole. Dirigendikandidaate kaaluti hoolikalt, lõpuks läks delegatsioon Arvo Ratassepa juurde koju, kes ka kohe oma nõusoleku andis. Koori katusorganisatsioon pidi prof. Ernesaksa arvates olema soliidne, selleks sobis Teaduste Akadeemia. Ka sealt tuli nõusolek kohe. Proovisaaliks pakuti TA presiidiumi esinduslikku saali. Esimene harjutus peeti 10. märtsil 1958, seda päeva peetakse ka koori sünnipäevaks. Kohal oli 58 laulumeest. Mais toimunud üldkoosolekul kinnitati koori koosseisu juba 108 lauljat ja koorijuht.


ETAM 1958
Arvo Ratassepp

Et kooris laulavad enamasti akadeemilise haridusega laulumehed, annab see koorile selgelt äratuntava ilme. Domineerib eesti koorimuusika, selle kõrval ka palju muusikat mujalt. Eraldi tuleb ära märkida maailma muusikaliteratuuri suurvorme, sealhulgas Carl Orffi töid. Esinetud on 25 välisriigis, rahvusvahelistest konkurssidest võiks nimetada teist kohta Schuberti koorifestivalil Viinis 1989.

Aegade jooksul on koori juhatanud lisaks Arvo Ratassepale Kuno Areng, Peeter Perens (sen.), Ants Soots, Hirvo Surva, Lauri Sirp, Andrus Siimon, Anne Dorbek. Praegu juhatavad koori Andrus Siimon ja Igor Nikiforov. Koori koosseis on viimaste aastatega oluliselt noorenenud, lisandunud on noori mehi Virumaalt, Tallinnast ja mujalt. Meestel laululusti jätkub ja küllap kuulete Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoorist veel palju ka tulevikus.

Inimesed

Koori president: Meelis Liivak

Peadirigent: Andrus Siimon

Koorivanem: Meelis Surva

Dirigent: Igor Nikiforov

Dirigent: prof. Kuno Areng

Hääleseadja: Ott Indermitte

ETAM auliikmed on:

 • Johan Eichfeldt
 • Enno Soonurm
 • Arvo Ratassepp
 • Veljo Tormis
 • Ants Soots
 • Kuno Areng
 • Heino Ross (ühtlasi ka koori aupresident)
 • Raul-Roman Tavast